TİTREŞİM SES YALITIMI
  • Register

Ses (Akustik) ve Titreşim Yalıtımı; Günümüzde bir yönden teknolojinin ilerlemesi ve endüstrileşme; doğal olarak gürültü düzeyini arttırırken, diğer yönden yapıların oluşmasında hafif yapı elemanları kullanma eğilimi, karmaşık mekanik sistemler, bina yapımında ses yalıtımı gereksinimini ön plana çıkarmaktadır.

TİTREŞİM YALITIMI  

Geçirgenlik : Titreşim alıcılardan yapıya geçen titreşim miktarı 
Verim: Titreşim alıcılar tarafından geçişi engellenen titreşim miktarı 
Geçirgenlik = %100 – Verim 

Örnek:
Geçirgenlik= %20 
%20 = %100 – Verim 
Verim % 80 olmalıdır. 

Etkili bir ses yalıtımı; amaçları belirlenmiş yapılarda doğru malzemelerin doğru detaylarda kullanılmasıyla ve hatasız işçilikle mümkün olabilir.

 

 

 

Modern binalarda titreşim ve titreşimin neden olduğu gürültü şikâyetleri her geçen gün artmakta ve günlük yaşamın içinde çok da fark edilmeyen ancak sağlık açısından rahatsızlıklara yol açabilen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sinsi ses kirliliği ile birlikte kontrol edilemeyen titreşimin yarattığı malzeme yorulmaları yok edilmesi gereken bir sorun haline gelmiştir. Çözüm ise mekanik tesisatın statik ve dinamik yük özellikleri ile her biri kendi içinde karmaşık ve çok sayıda parametrenin dikkate alınarak belirlenmesi gereken titreşim izolatörleridir. 

GÜRÜLTÜ KONTROLÜ 

Gürültüyle savaşmanın en etkili yolu olan gürültü denetimi, gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar. Gürültüyle mücadele metotları Akustik düzenleme ve Ses Yalıtımı olarak ikiye ayrılır : 

Akustik Düzenleme : 

Akustik Düzenleme ; mevcut kapalı ortamda yansıma (reveberasyon) süresinin düzenlenmesidir. Cam yünü,taş yünü ,yumuşak poliüretan esaslı köpükler, melamin köpüğü, ahşap yünü gibi malzemeler detay çözümlerinde kullanılır. 

  • akustik-duvar-askisi
  • akustik-duvar-askisi2
  • alcipan-akustik-yalitim
  • duvar-ses-yalitimi-583x234
  • tavan-titresim-yalitimi-578x234
  • viscodamper-vibrasyon-takozu-389x177